77-330 Czarne
ul. Kolejowa 14
Świetlica została wybudowana i wyposażona ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, programu operacyjnego „Promesa Ministra Kultury”, ze środków Sektorowego Programu Operacyjnego „Restrukturyzacja i modernizacja sektora żywnościowego oraz rozwój obszarów wiejskich 2004-2006”, a także środków własnych Gminy.
Świetlica wiejska w Sokolu, a w niej „Centrum Integracji Kultury Ukraińskiej” jest miejscem spotkań, szkoleń i wszelkich innych działań aktywizujących społeczność lokalną.
Przede wszystkim świetlica jest miejscem do organizowania i prowadzenia działalności kulturalnej w postaci działalności zespołów artystycznych, koła plastycznego zrzeszającego odbiorców w różnych grupach wiekowych, a także koła rękodzielniczego.
Istnieje możliwość wykorzystywania świetlicy wiejskiej jako miejsca spotkań i imprez rodzinnych.
Poza działaniami cyklicznymi o charakterze kulturalnym dla społeczności lokalnej, organizowane są także imprezy o zasięgu gminnym i regionalnym, a mianowicie konkursy i przeglądy kultury ukraińskiej, promujące twórczość sceniczną.
Jarmarki i kiermasze ludowe promujące rzemiosło artystyczne a także kulturę kulinarną. Wystawy haftu strojów, obrazów na szkle i innych prac rękodzieła ukraińskiego.
Świetlica stanowi enklawę kultury ukraińskiej dla mniejszości zamieszkującej nie tylko naszą gminę ale także gości z poza niej.
Zatem świetlica w Sokolu stanowi centrum życia społeczności wsi, ale także ludowe i folklorystyczne zaplecze Czarneńskiego Centrum Kultury co umożliwia niewielka, bo 3-kilometrowa odległość od miasta.
Dzieje chemii i przemysłu chemicznego biegną dalej naprzód! W tej dziedzinie nie ma ani stacji końcowej, ani stanu nasycenia, ani skrzepnięcia fali wielkiej ewolucji.
77-330 Czarne
ul. Kolejowa 14